Zima, tma, vítr: Firemní štafety, kde vyhrává odvaha a týmový duch!

6. 2. 2024

Aneb když se pouhé 3 km na běžkách změní v boj o přežití.

Je několik možností, jak podpořit firemního týmového ducha. Wikov MGI se rozhodl pro jeden z nejnáročnějších způsobů. Společně s Krajskou hospodářskou komorou Královéhradeckého kraje (KHK KHK) a lyžařským oddílem Wikov SKI Skuhrov nad Bělou uspořádal první ročník firemních štafet v běžeckém lyžování u příležitosti již 40. ročníku legendárního Orlického maratonu. Když celou koncepci vloženého závodu vymýšleli dohromady, mysleli zejména na to, aby závod zvládl opravdu každý a aby si to patřičně užil. Tři kilometry by měl přeci zvládnout každý. Ale popořádku.

Orlický maraton, jenž je součástí ČEZ SkiTour, je výzvou nejen pro závodníky, ale zejména opravdovým maratonem i pro pořadatele. Je to totiž několik různých závodů, různých délek a stylů po celý víkend. A když si počasí navíc postaví hlavu, pak je to ryzí boj o přežití.

A tak se i o uplynulém víkendu 3. – 4. února stalo. Díky nedostatku sněhu byl celý maraton, který pořádá Wikov SKI Skuhrov, přesunut z klidného údolí na samé vrcholky Orlických hor. V průsmyku mezi Šerlichem a Velkou Deštnou vzniklo kompletní zázemí pro víkendový podnik.

V sobotu dopoledne proběhly závody pro děti klasickým stylem na tratích 0,3, 0,5, 1, 2 a 3 km, odpoledne pak odstartoval půlmaraton na 20 km volnou technikou se 115 závodníky v startovním poli.

A v 17:00 hodin byl odstartován 1. ročník firemních štafet, na kterém se organizačně přímo podílela KHK a Wikov MGI. Běželo se klasickou technikou ve tříčlenných družstvech, každý absolvoval trať 3 km. Všichni účastníci museli být vybaveni čelovkami, neboť se běželo již za tmy.

Za normálních okolností by si oněch 19 štafet, tedy skoro 60 sportovců mohlo užít nádherné běžecké lyžování na přírodním sněhu v nadmořské výšce lehce nad 1000 m n.m. za svitu měsíce. Ale byl z toho doslova boj o přežití. Extrémně nepřiznivé počasí za mlhy, tmy, větru a deště byl pro mnoho odvážlivců testem své odolnosti. Sportovní prvek – tedy, že jde o závod, a navíc štafetový, přidal do všeho notnou dávku adrenalinu, zejména pro ty, kteří nejsou na běžkách každý víkend.

Nebudeme zde říkat, kdo byl první, druhý, poslední. Oni totiž vyhráli úplně všichni. Zatímco většina z nás byla v teple domova, 57 borců bojovalo ve tmě kdesi v horách mnohdy sami se sebou. Samozřejmě to byl mix lidí, co jsou na běžkách jako doma, někteří i reprezentují Českou republiku, ale pak také spousta příležitostných hobby sportovců, co na výkon nejezdí. Nikdo nechtěl zůstat na chvostu, každý chtěl vidět v té tmě a mlze světlo čelovky někoho dalšího, ale nejlépe světlo kolegy v cíli, kterému předal štafetový kolík.

Všichni závod dokončili. Nejlepším ceny předali ředitel KHK KHK Radek Zelenka společně s generálním ředitelem Wikov MGI Zbyňkem Bergerem. A díky vytápěnému stanu s cateringem v prostoru zázemí závodu se závodníci mohli se všemi podělit o své zážitky, vyfotit se společně na podiu a spřádat plány na příští ročník, který se koná 1. února 2025.

V neděli dopoledne za extrémně nepřiznivého počasí odstartoval také hlavní závod klasickou technikou na 10, 20 a 39 km. Za vytrvalého deště a větru se na tratě vypravilo přes 260 borců, hlavní závod absolvovalo 122 závodníků.

Velký díky patří všem zmíněným pořadatelům, HS Orlické hory, OÚ Deštné v O.h., dobrovolníkům, a dalším. Bez nich by se závod neuskutečnil. A velký dík patří i všem sportovcům, kteří se jakéhokoliv závodu o minulém víkendu zúčastnili. Zvláštní poděkování míří k našim 15 zaměstnancům – borcům, co poskládali neuvěřitelných 5 štafet a rozhodně se v závodu neztratili. A díky Martine Myšáku, že jsi zastřešil přípravy na 1. ročník štafetového závodu. Jen tak dál!

Těšíme se na další ročník, nezapomeňte - 1. února 2025! Skol!